Metoda energetické psychologie EFT

Co o ní víme?

 • EFT pochází z anglického Emotional  Freedom Techniques, tj. Techniky emoční svobody
 • autorem této metody je Američan Gary Craig, který navázal na práce renomovaného psychologa dr. Rogera Callahana
 • je přijímána v mezinárodním měřítku a ve světě se řadí mezi techniky uznávané moderní psychologie, která pracuje s logickými vzorci myšlení, vytvořenými naším podvědomím, na základě traumatických zážitků z minulosti
 • patří mezi techniky tzv. energetické psychologie, kdy se v rámci účinné terapie mění vnitřní energie člověka, jeho vnímání, pocity a postoje, snižují se emocionální dopady negativních vzpomínek, které člověku neustále vstupují do jeho života
 • jako terapie, fungující na principu akupresury meridiánových drah, nevyžaduje žádné pomůcky ani léky
 • je to bezbolestná, jemná, laskavá a pečující technika s okamžitými účinky při léčbě psychosomatických potíží a bolestí
 • EFT má generalizační efekt a díky tomu často dochází k pročištění hned několika traumatických zážitků najednou
 • odstraněním emočního náboje z traumatické vzpomínky dochází k vyléčení vleklých onemocnění nebo chronických či akutních bolestí
 • její efektivita spočívá ve využívání nejmodernějších poznatků neurovědy, zejména neurolingvistického programování NLP
 • často pomáhá tam, kde jiné metody selhaly
 • její účinky jsou trvalé tím, že obnoví energetický systém v těle a vrátí do něj zpět harmonii, s níž posléze přijdou i tolik očekávaná radost ze života, zkvalitnění zdraví a realizace vytčených cílů

Ceník služeb

EFT terapie 450 Kč / 60 min

Objednat termín

EFT pomáhá, když má klient

 • fyzické bolesti
 • chronické nemoci, např. alergie
 • závislosti
 • stavy stresu, deprese
 • fobie, úzkosti, obavy z očekávaných událostí
 • panické stavy
 • pocity smutku ze ztráty blízké osoby
 • vztahové problémy
 • psychickou poruchu po traumatickém zážitku

EFT dále pomáhá i pokud klient trpí

 • pocity viny, studu, osaměním
 • nespavostí
 • prokrastinací
 • pocitem nízkého sebevědomí
 • ztrátou motivace
 • školními problémy v případě dítěte

Jak probíhá terapie EFT

Technika EFT je založená na poklepu určitých bodů, meridiánových zakončení konečky prstů. Tyto meridiány fungují jako toky energie a právě prostřednictvím nich komunikuje naše tělo s naším podvědomím, s našimi vzpomínkami. Klient se tedy soustředí na svůj problém, který chce vyřešit a nahlas o něm hovoří. Společně s terapeutem ťuká na specifické body na svém těle a aktivuje tak meridiánová zakončení.

Při terapii EFT terapeut klade klientovi otázky, týkající se konkrétního problému nebo obtíží, s nimiž klient přichází. Terapeut si klade za cíl poznat a pochopit v co nejširší míře a kvalitě podstatu a příčiny situace, ve které se klient nachází.

Pokud se terapie týká klientovy bolesti, ptá se terapeut na konkrétní projevy této bolesti, konkrétní místo, případně období, kdy se bolest projevuje. Zeptá se také, o jaký druh bolesti se jedná a jak dlouho trvá. Ve kterém období se bolest objevila poprvé, nakolik je intenzivní atd. Podobný postup se používá při řešení emočních bloků, fobií, strachů, paniky a dalších negativních událostí v životě člověka. Cílem je co nejlépe popsat problém. Žádná fobie není stejná, žádná bolest se nedá porovnat s bolestí někoho jiného. Nemoc, bolest či emoční stav je vždy velice individuální.

Terapeut, který pracuje ve své praxi s čistou metodou EFT klienta nehodnotí, nedává mu žádná doporučení ani neudílí rady. Tato metoda vždy a výhradně respektuje soukromí a svět klienta. I proto je mezi klienty tak oblíbená a vyhledávaná. Pomáhá klientovi vrátit rovnováhu narušenému systému a najít svůj vnitřní klid.

 

 

EFT pomáhá zbavit se břemen z minulých vztahů (skutečný příběh)

Přestože byla klientka Marie už pět let po rozvodu, pořád uvnitř cítila velkou bolest. Strach jí nedovoloval vstoupit do nového vztahu. Hledala různé možnosti, jak se svých pocitů zbavit, nakonec se rozhodla pro terapii emoční svobody. Požádala jsem ji, aby si vybavila všechny pocity, které v ní minulý vztah – manželství stále vyvolává. Mohlo jít o zlost, smutek, tíseň. Postupně jsme společně pak prošly všechny její postoje k manželovi a vztahu s ním. Šlo o postoje, kterých se tato žena potřebovala zbavit.

1. postoj: „Pořád na to myslím. Rozvedli jsme se, zůstala jsem sama, odešel k jiné. Jsem smutná a je mi to líto…“ Poklepávali jsme na pocity lítosti a smutku.

2. postoj: „Vzpomínám na to, co bylo. Všechno prožité. Sevře se mi žaludek, je mi do pláče.“ Poklep na pocit úzkosti, lítosti a smutku.

3. postoj: „Není se mnou, ale já se o něj bojím. Myslím na něj.“ Opět smutek a přidává se strach.

4. postoj: „Mám pocit, že jsem s ním promarnila deset let života. Dala jsem mu všechno a on nevděčně odešel k jiné.“ Smutek se změnil ve zlost, poklepávali jsme na zlost.

5. postoj: „Ten rozvod byla nechutná záležitost. Divadlo. Při vzpomínce na něj, je mi zle.“ Dostavily se pocity zhnusení, všechny vzpomínky na rozvodové stání jsme poklepáváním pročistily.

6. postoj: „Bylo těžké zůstat sama. Chtěla jsem být užitečná, potřeboval mě.“ Nastal obrat v postoji, uvědomila si, proč došlo k rozchodu, přijala tento fakt.

7. postoj: „Bude mi 45, jsem stará, co budu dělat?“ Marie vnímá svůj věk jako omezení, ale začíná v skrytu duše přemýšlet o novém vztahu. Poklepáváme na věk, možnosti nového sebepřijetí klientky.

8. postoj: „Mám se ráda, přijímám se a jsem připravená začít nový život bez něj.“ Marie po prvním setkání odchází uvolněná, ujasnila si příčiny svých úzkostí a strachu z budoucnosti.

Další kroky jsou jen na ní. Zda se rozhodne pro další EFT terapii, pozná jen ona sama… Já ji přeji hodně štěstí a síly.

Mí klienti mi řekli a napsali:

Milá Valerie,
…děkuji ti za terapii, která mě zbavila mého strachu z hadů. Nikdy jsem si nedokázal představit, že se se svými dětmi vypravím na vycházku do lesa. Teď to dokážu. Je to skvělý pocit.
Milan
Milá Valerie,
…jsem ráda, že jsem tě mohla navštívit a projít s tebou terapií ťukání, jak jí s úsměvem říkám. Měla jsem velký blok a strach z  letů letadlem, který mě omezoval v mé práci. Rozhodla jsem se zkusit EFT, co kdyby pomohlo. Dneska jsem při myšlence na let uvolněná a naposledy jsem si let vážně vychutnala. Nejvíc ale výstup z letadla, kdy jsem si připadala jako hrdinka.
Barbora
Milá Valerie,
…měl jsem ze sebe divný pocit, když jsem si měl říct o peníze. Připadal jsem si jako zbabělec. Sám jsem to nedokázal zpracovat. Teprve EFT ve mně nastartovalo ten správný postoj. Nebojím se a peníze jakoby přicházejí samy.
Vladimír
Milá Valerie,
…několik let mě sužovala bolest žaludku, vyzkoušela jsem léky, čaje, diety, nic nepomáhalo. Během sezení EFT s Valerií byl odhalen skutečný původ mé bolesti. Po několika sezeních jsem čilá, energická a mám znovu radost ze života. Díky.
Libuše
Milá Valerie,
…s terapií jsem byla velice spokojená, překvapilo mě, že se pozitivní výsledky dostavily již po prvním sezení. Překvapilo mě to, protože mně terapii doporučila moje kamarádka. Terapie mi pomohla zvládnout úzkost a strach z vystoupení na poradách. Je to báječný pocit, vědět, že to zvládáte.
Monika
Emotional Freedom Techniques EFT Practitioner